Skip to content

Watch the Daytime Emmys®:  CBS Telecast | Creative Arts & Lifestyle 

THE DAYTIME EMMYS®

WINNERS & NOMINEES

Outstanding Preschool Children’s Series

2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

The Big Fun Crafty Show

Universal Kids
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Dino Dana

Amazon Prime Video
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Miss Persona

YouTube.com
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)
WINNER

Sesame Street

HBO
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Snug's House

Universal Kids

Outstanding Children’s or Family Viewing Series

2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

American Ninja Warrior Junior

Universal Kids
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Chicken Soup for The Soul's Hidden Heroes

The CW
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)
WINNER

Odd Squad

PBS
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Top Chef Junior

Universal Kids
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

The Who Was? Show

Netflix

Outstanding Short Format Children’s Program

2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Canticos

Nickelodeon
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Nick Jr Block Party: Quest for the Golden Cube

Nickelodeon
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)
WINNER

Nick Jr Color Song: RED

Nickelodeon
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Sesame Street

HBO
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Sesame Street

HBO

Outstanding Preschool Children’s Animated Series

2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Ask the StoryBots

Netflix
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)
WINNER

Daniel Tiger's Neighborhood

PBS
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Elena of Avalor

Disney Junior
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Esme & Roy

HBO Family
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Muppet Babies

Disney Junior
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Tumble Leaf

Amazon Prime Video

Outstanding Children’s Animated Series

2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Disney Mickey Mouse

Disney Channel
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Hilda

Netflix
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)
WINNER

The Loud House

Nickelodeon
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Rise of the Teenage Mutant Ninja Turtles

Nickelodeon
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Welcome to the Wayne

Nickelodeon

Outstanding Performer in a Children’s, Family Viewing or Special Class Program

2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Ask the StoryBots

Netflix
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Dino Dana

Amazon Prime Video
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Dino Dana

Amazon Prime Video
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

The Inspectors

CBS
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Miss Persona

YouTube.com
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

ReBoot: The Guardian Code

Netflix

Outstanding Performer in an Animated Program

2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Angela's Christmas

Netflix
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Big City Greens

Disney Channel
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Disney Mickey Mouse

Disney Channel
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)
WINNER

Dragons: Race to the Edge

Netflix
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Kulipari: Dream Walker

Netflix
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Wabbit - A Looney Tunes Production

Cartoon Network

Outstanding Performer in a Preschool Animated Program

2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Butterbean's Café

Nickelodeon
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Daniel Tiger's Neighborhood

PBS
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Elena of Avalor

Disney Junior
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Muppet Babies

Disney Junior
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Muppet Babies

Disney Junior

Outstanding Host for a Lifestyle, Children’s or Special Class Program

2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Gimme Mo

Discovery
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

The Henry Ford's Innovation Nation

CBS
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Ocean Treks with Jeff Corwin

SYNDICATED
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)
WINNER

Samantha Brown's Places To Love

PBS
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Welcome Home

The CW

Outstanding Casting for an Animated Series or Special

2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

DuckTales

Disney Channel
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)
WINNER

Elena of Avalor

Disney Junior
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Esme & Roy

HBO Family
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Muppet Babies

Disney Junior
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Rapunzel's Tangled Adventure

Disney Channel
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

She-Ra and the Princesses of Power

Netflix

Outstanding Writing for a Preschool Animated Program

2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)
WINNER

Ask the StoryBots

Netflix
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Daniel Tiger's Neighborhood

PBS
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Disney Doc McStuffins

Disney Junior
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Fancy Nancy

Disney Junior
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Peg+Cat

PBS

Outstanding Writing for an Animated Program

2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Angela's Christmas

Netflix
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Hilda

Netflix
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Tales of Arcadia: Trollhunters

Netflix
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Wild Kratts

PBS

Outstanding Writing for a Children’s, Preschool Children’s, Family Viewing

2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Dino Dana

Amazon Prime Video
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)
WINNER

Odd Squad

PBS
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Odd Squad: World Turned Odd

PBS
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Sesame Street

HBO
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

The Who Was? Show

Netflix

Outstanding Directing for an Animated Program

2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

The Adventures of Rocky and Bullwinkle

Amazon Prime Video
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)
WINNER

Crow: The Legend

Baobab Studios
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Hilda

Netflix
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Tales of Arcadia: Trollhunters

Netflix
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Watership Down

Netflix

Outstanding Directing for a Preschool Animated Program

2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)
WINNER

Ask the StoryBots

Netflix
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Fancy Nancy

Disney Junior
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Nella the Princess Knight

Nickelodeon
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Peg+Cat

PBS
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Tumble Leaf

Amazon Prime Video

Outstanding Directing for a Children’s, Preschool Children’s or Family Viewing Program

2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Dino Dana

Amazon Prime Video
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Free Rein

Netflix
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Mech-X4

DisneyXD
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)
WINNER

Odd Squad

PBS

Outstanding Sound Editing for an Animated Program

2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Big Hero 6: The Series

Disney Channel
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)
WINNER

Lego DC Comic Super Hero The Flash

Amazon Prime Video
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Tales of Arcadia: 3Below

Netflix
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Tales of Arcadia: Trollhunters

Netflix
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Watership Down

Netflix

Outstanding Sound Editing for a Preschool Animated Program

2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Beat Bugs

Netflix
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Elena of Avalor

Disney Junior
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Let's Go Luna!

PBS Kids
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

The Stinky & Dirty Show

Amazon Prime Video
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)
WINNER

Vampirina

Disney Junior

Outstanding Original Song in a Children’s or Animated Program

2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Disney Sofia the First

For One and All
Disney Junior
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Elena of Avalor

Fallin' Like A Rock
Disney Junior
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Peg+Cat

Making a World With My Friend
PBS
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Peg+Cat

The Thrill of Invention
PBS
2019 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Peg+Cat

You’re All Number One Tonight!
PBS