Skip to content

Watch the Daytime Emmys®:  CBS Telecast | Creative Arts & Lifestyle 

THE DAYTIME EMMYS®

WINNERS & NOMINEES

Outstanding Special Class Animated Program

2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

Crow: The Legend

Baobab Studios
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

DuckTales: The Shadow War!

Disney Channel
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

PAW Patrol: Mighty Pups

Nickelodeon
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

Tumble Leaf Halloween Special

Amazon Prime Video
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)
WINNER

Watership Down

Netflix

Outstanding Writing Special Class

2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

The 2018 Rose Parade Hosted by Cord & Tish

Amazon Prime Video
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)
WINNER

The Ellen DeGeneres Show

SYNDICATED
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

The Henry Ford's Innovation Nation

CBS
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

The Royal Wedding Live with Cord and Tish!

HBO
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

To Life: How Israeli Volunteers Are Changing the World

Freeform

Outstanding Directing for a Single Camera Lifestyle, Culinary, Travel or Educational and Informational Program

2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)
WINNER

1st Look

NBC
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

Joseph Rosendo's Travelscope

PBS
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

The Pioneer Woman

Food Network
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

Samantha Brown's Places To Love

PBS
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

Weird But True

National Geographic Kids

Outstanding Directing for a Multiple Camera Lifestyle/Culinary or Educational and Informational Program

2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

America's Test Kitchen

PBS
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

Cook's Country

PBS
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

Home & Family

Hallmark Channel
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)
WINNER

The Kitchen

Food Network
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

Milk Street

PBS

Outstanding Directing for a Talk Show, Entertainment News or Morning Program

2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)
WINNER

The Ellen DeGeneres Show

SYNDICATED
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

A Little Help with Carol Burnett

Netflix
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

The Real

SYNDICATED
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

The Talk

CBS
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

The View

ABC

Outstanding Directing for a Game Show

2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)
WINNER

Family Feud

SYNDICATED
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

Jeopardy!

SYNDICATED
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

Let's Make a Deal

CBS
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

The Price Is Right

CBS
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

Who Wants To Be A Millionaire

SYNDICATED

Outstanding Directing Special Class

2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

The Gymkhana Files

Amazon Prime Video
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

Team United - Behind the Scenes: Superheroes

YouTube.com
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)
WINNER

Time For Ilhan

Fuse
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

Watchtower

YouTube.com
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

Working in the Theatre

AmericanTheatreWing.org

Outstanding Art Direction/Set Decoration/Scenic Design

2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

Dino Dana

Amazon Prime Video
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

The Ellen DeGeneres Show

SYNDICATED
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

Prince of Peoria

Netflix
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)
WINNER

The Talk

CBS
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

Tomorrow's World Today

The Science Channel

Outstanding Main Title and Graphic Design for a Live Action Program

2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

DailyMailTV

SYNDICATED
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

Disney Parks Magical Christmas Day Parade

ABC
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

Prince of Peoria

Netflix
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)
WINNER

Six Dreams

Amazon Prime Video
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

The Who Was? Show

Netflix

Outstanding Main Title and Graphic Design for an Animated Program

2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

The Adventures of Rocky and Bullwinkle

Amazon Prime Video
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)
WINNER

Hilda

Netflix
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

Little Big Awesome

Amazon Prime Video
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

Tales of Arcadia: 3Below

Netflix
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

Watership Down

Netflix

Outstanding Lighting Direction

2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

Dino Dana

Amazon Prime Video
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

The Ellen DeGeneres Show

SYNDICATED
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)
WINNER

The Inspectors

CBS
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

Rachael Ray

SYNDICATED
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

The Talk

CBS

Outstanding Technical Team

2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

American Ninja Warrior Junior

Universal Kids
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

CBS This Morning

CBS
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

The Ellen DeGeneres Show

SYNDICATED
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

Jeopardy!

SYNDICATED
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)
WINNER

The Price Is Right

CBS
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

Sesame Street

HBO

Outstanding Cinematography

2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

The Gymkhana Files

Amazon Prime Video
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

Mech-X4

DisneyXD
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

The New Legends of Monkey

Netflix
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)
WINNER

Tumble Leaf

Amazon Prime Video

Outstanding Single Camera Editing

2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

1st Look

NBC
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)
WINNER

Eat. Race. Win.

Amazon Prime Video
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

Giada On The Beach

Food Network
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

The Henry Ford's Innovation Nation

CBS
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

The Who Was? Show

Netflix

Outstanding Multiple Camera Editing

2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

Disney Parks Magical Christmas Day Parade

ABC
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

Let's Make a Deal

CBS
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

The Price Is Right

CBS
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)
WINNER

Sesame Street

HBO
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

Top Chef Junior

Universal Kids

Outstanding Sound Mixing

2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

The Gymkhana Files

Amazon Prime Video
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

The New Legends of Monkey

Netflix
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

ReBoot: The Guardian Code

Netflix
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)
WINNER

Sesame Street

HBO
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

Six Dreams

Amazon Prime Video

Outstanding Sound Mixing for an Animated Program

2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

Angela's Christmas

Netflix
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

Crow: The Legend

Baobab Studios
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)
WINNER

Tales of Arcadia: 3Below

Netflix
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

Tales of Arcadia: Trollhunters

Netflix
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

Watership Down

Netflix

Outstanding Sound Mixing for a Preschool Animated Program

2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)
WINNER

Beat Bugs

Netflix
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

PAW Patrol: Mighty Pups

Nickelodeon
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

Rusty Rivets

Nickelodeon
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

The Stinky & Dirty Show

Amazon Prime Video
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

Vampirina

Disney Junior

Outstanding Sound Editing for a Live Action Program

2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

Dino Dana

Amazon Prime Video
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

The New Legends of Monkey

Netflix
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

Sesame Street

HBO
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

Six Dreams

Amazon Prime Video
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)
WINNER

The Who Was? Show

Netflix

Outstanding Music Direction and Composition

2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

Disney Mickey Mouse

Disney Channel
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

Elena of Avalor

Disney Junior
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

The Loud House

Nickelodeon
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)
WINNER

The Tom & Jerry Show

Cartoon Network
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

Watership Down

Netflix

Outstanding Costume Design/Styling

2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)
WINNER

The New Legends of Monkey

Netflix
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

Odd Squad

PBS
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

Sesame Street

HBO
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

The Talk

CBS

Outstanding Hairstyling

2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

Free Rein

Netflix
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

LIVE with Kelly and Ryan

SYNDICATED
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

The Real

SYNDICATED
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)
WINNER

The Talk

CBS
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

The View

ABC

Outstanding Makeup

2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

Aliens Ate My Homework

Netflix
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

The Price Is Right

CBS
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)
WINNER

The Talk

CBS
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

The View

ABC
2019 Daytime Nominees (Craft – Non-Drama)

Walk the Prank

Disney Channel