Skip to content

National Scholarship deadline: Thursday April 15, 2021 by 11:59PM EST  Apply Now!

THE 47th DAYTIME EMMYS®

NOMINEES

Outstanding Preschool Children’s Series

2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Blue's Clues & You!

Nickelodeon
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Dino Dana

Amazon Prime Video
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Helpsters

Apple TV+
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Ryan's Mystery Playdate

Nickelodeon
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)
WINNER

Sesame Street

HBO

Outstanding Children’s or Family Viewing Series

2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Bunk'd

Disney Channel
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)
WINNER

Ghostwriter

Apple TV+
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Holly Hobbie

Hulu
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Just Add Magic

Amazon Prime Video
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Odd Squad

PBS

Outstanding Short Format Children’s Program

2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Muppet Babies: Play Date

Disney Junior
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Mushroom and the Forest of the World

Cartoon Network
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Sesame Street in Communities: A Place for You

YouTube.com
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)
WINNER

Sesame Street in Communities: Meet Salia

YouTube.com
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Snoopy in Space

Apple TV+

Outstanding Preschool Children’s Animated Series

2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)
WINNER

Ask the StoryBots

Netflix
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Bubble Guppies

Nickelodeon
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Doc McStuffins

Disney Junior
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Floogals

Universal Kids
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Norman Picklestripes

Universal Kids
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Vampirina

Disney Junior

Outstanding Children’s Animated Series

2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Arthur

PBS
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

The Casagrandes

Nickelodeon
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Craig of the Creek

Cartoon Network
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)
WINNER

The Dragon Prince

Netflix
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

The Loud House

Nickelodeon
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Niko and the Sword of Light

Amazon Prime Video
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Trolls: The Beat Goes On!

Netflix

Outstanding Performer in an Animated Program

2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Big City Greens

Disney Channel
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Duck Tales

Disney Channel
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Mao Mao: Heroes of Pure Heart

Cartoon Network
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)
WINNER

SpongeBob SquarePants

Nickelodeon

Outstanding Performer in a Preschool Animated Program

2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)
WINNER

Muppet Babies

Disney Junior
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Puppy Dog Pals

Disney Junior
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

The Rocketeer

Disney Junior
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

T.O.T.S

Disney Junior

Outstanding Writing for a Preschool Animated Program

2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Ask the StoryBots

Netflix
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Daniel Tiger's Neighborhood

PBS
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)
WINNER

Elena of Avalor

Disney Junior
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Nature Cat

PBS
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

The Rocketeer

Disney Junior
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Tumble Leaf

Amazon Prime Video

Outstanding Writing for an Animated Program

2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Big City Greens

Disney Channel
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Big Hero 6: The Series

Disney Channel
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Duck Tales

Disney Channel
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Green Eggs and Ham

Netflix
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)
WINNER

Rapunzel's Tangled Adventure

Disney Channel

Outstanding Writing for a Children’s or Young Adult Program

2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Free Rein

Netflix
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Ghostwriter

Apple TV+
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Helpsters

Apple TV+
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Sesame Street

HBO
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)
WINNER

Trinkets

Netflix

Outstanding Directing for a Preschool Animated Program

2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Ask the StoryBots

Netflix
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Elena of Avalor

Disney Junior
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Muppet Babies

Disney Junior
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Norman Picklestripes

Universal Kids
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

True and the Rainbow Kingdom

Netflix
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)
WINNER

Tumble Leaf

Amazon Prime Video
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Xavier Riddle and the Secret Museum

PBS

Outstanding Directing for an Animated Program

2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

The Adventures of Rocky and Bullwinkle

Amazon Prime Video
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Carmen Sandiego

Netflix
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)
WINNER

Disney Mickey Mouse

Disney Channel
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Kung Fu Panda: The Paws of Destiny

Amazon Prime Video
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Rapunzel's Tangled Adventure

Disney Channel

Outstanding Original Song in a Children’s, Young Adult or Animated Program

2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Big Hero 6: The Series

Disney Channel
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Elena of Avalor

Disney Junior
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

The Lion Guard

Disney Junior
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)
WINNER

Rapunzel's Tangled Adventure

Disney Channel
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Vampirina

Disney Junior

Outstanding Casting for an Animated Series or Special

2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Archibald's Next Big Thing

Netflix
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Carmen Sandiego

Netflix
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Elena of Avalor

Disney Junior
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)
WINNER

Green Eggs and Ham

Netflix
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Puppy Dog Pals

Disney Junior
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Rapunzel's Tangled Adventure

Disney Channel

Outstanding Main Title for an Animated Program

2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

The Adventures of Rocky and Bullwinkle

Amazon Prime Video
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)
WINNER

The Casagrandes

Nickelodeon
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Green Eggs and Ham

Netflix
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)
WINNER

Rapunzel's Tangled Adventure

Disney Channel
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

The Rocketeer

Disney Junior

Outstanding Editing for an Animated Program

2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)
WINNER

Disney Mickey Mouse

Disney Channel
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Duck Tales

Disney Channel
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Mao Mao: Heroes of Pure Heart

Cartoon Network
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Pinky Malinky

Netflix
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Rapunzel's Tangled Adventure

Disney Channel

Outstanding Sound Mixing for an Animated Program

2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)
WINNER

Batman: Hush

Amazon Prime Video
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

DC Showcase: Death

WarnerBrothers.com
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Lego DC Batman: Family Matters

Amazon Prime Video
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Reign of the Supermen

Amazon Prime Video
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

SpongeBob SquarePants

Nickelodeon

Outstanding Sound Mixing for a Preschool Animated Program

2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Dragons Rescue Riders

Netflix
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)
WINNER

Elena of Avalor

Disney Junior
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Let's Go Luna!

PBS
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

The Rocketeer

Disney Junior
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Tumble Leaf

Amazon Prime Video

Outstanding Sound Editing for an Animated Program

2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)
WINNER

Batman: Hush

Amazon Prime Video
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Carmen Sandiego

Netflix
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Duck Tales

Disney Channel
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Invader Zim: Enter the Florpus

Netflix
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Reign of the Supermen

Amazon Prime Video
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Tales of Arcadia: 3Below

Netflix

Outstanding Sound Editing for a Preschool Animated Program

2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Ask the StoryBots

Netflix
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Dragons Rescue Riders

Netflix
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)
WINNER

Elena of Avalor

Disney Junior
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

Puppy Dog Pals

Disney Junior
2020 Daytime Nominees (Children’s / Animated)

The Rocketeer

Disney Junior