THE DAYTIME EMMYS®
WINNERS & NOMINEES
Outstanding Special Class Animated Program
Crow: The Legend
Baobab Studios
DuckTales: The Shadow War!
Disney Channel
PAW Patrol: Mighty Pups
Nickelodeon
Tumble Leaf Halloween Special
Amazon Prime Video
WINNER
Watership Down
Netflix
Outstanding Writing Special Class
The 2018 Rose Parade Hosted by Cord & Tish
Amazon Prime Video
WINNER
The Ellen DeGeneres Show
SYNDICATED
The Henry Ford's Innovation Nation
CBS
The Royal Wedding Live with Cord and Tish!
HBO
To Life: How Israeli Volunteers Are Changing the World
Freeform
Outstanding Directing for a Single Camera Lifestyle, Culinary, Travel or Educational and Informational Program
WINNER
1st Look
NBC
Joseph Rosendo's Travelscope
PBS
The Pioneer Woman
Food Network
Samantha Brown's Places To Love
PBS
Weird But True
National Geographic Kids
Outstanding Directing for a Multiple Camera Lifestyle/Culinary or Educational and Informational Program
America's Test Kitchen
PBS
Cook's Country
PBS
Home & Family
Hallmark Channel
WINNER
The Kitchen
Food Network
Milk Street
PBS
Outstanding Directing for a Talk Show, Entertainment News or Morning Program
WINNER
The Ellen DeGeneres Show
SYNDICATED
A Little Help with Carol Burnett
Netflix
The Real
SYNDICATED
The Talk
CBS
The View
ABC
Outstanding Directing for a Game Show
WINNER
Family Feud
SYNDICATED
Jeopardy!
SYNDICATED
Let's Make a Deal
CBS
The Price Is Right
CBS
Who Wants To Be A Millionaire
SYNDICATED
Outstanding Directing Special Class
The Gymkhana Files
Amazon Prime Video
Team United - Behind the Scenes: Superheroes
YouTube.com
WINNER
Time For Ilhan
Fuse
Watchtower
YouTube.com
Working in the Theatre
AmericanTheatreWing.org
Outstanding Art Direction/Set Decoration/Scenic Design
Dino Dana
Amazon Prime Video
The Ellen DeGeneres Show
SYNDICATED
Prince of Peoria
Netflix
WINNER
The Talk
CBS
Tomorrow's World Today
The Science Channel
Outstanding Main Title and Graphic Design for a Live Action Program
DailyMailTV
SYNDICATED
Disney Parks Magical Christmas Day Parade
ABC
Prince of Peoria
Netflix
WINNER
Six Dreams
Amazon Prime Video
The Who Was? Show
Netflix
Outstanding Main Title and Graphic Design for an Animated Program
The Adventures of Rocky and Bullwinkle
Amazon Prime Video
WINNER
Hilda
Netflix
Little Big Awesome
Amazon Prime Video
Tales of Arcadia: 3Below
Netflix
Watership Down
Netflix
Outstanding Lighting Direction
Dino Dana
Amazon Prime Video
The Ellen DeGeneres Show
SYNDICATED
WINNER
The Inspectors
CBS
Rachael Ray
SYNDICATED
The Talk
CBS
Outstanding Technical Team
American Ninja Warrior Junior
Universal Kids
CBS This Morning
CBS
The Ellen DeGeneres Show
SYNDICATED
Jeopardy!
SYNDICATED
WINNER
The Price Is Right
CBS
Sesame Street
HBO
Outstanding Cinematography
The Gymkhana Files
Amazon Prime Video
Mech-X4
DisneyXD
The New Legends of Monkey
Netflix
WINNER
Tumble Leaf
Amazon Prime Video
Outstanding Single Camera Editing
1st Look
NBC
WINNER
Eat. Race. Win.
Amazon Prime Video
Giada On The Beach
Food Network
The Henry Ford's Innovation Nation
CBS
The Who Was? Show
Netflix
Outstanding Multiple Camera Editing
Disney Parks Magical Christmas Day Parade
ABC
Let's Make a Deal
CBS
The Price Is Right
CBS
WINNER
Sesame Street
HBO
Top Chef Junior
Universal Kids
Outstanding Sound Mixing
The Gymkhana Files
Amazon Prime Video
The New Legends of Monkey
Netflix
ReBoot: The Guardian Code
Netflix
WINNER
Sesame Street
HBO
Six Dreams
Amazon Prime Video
Outstanding Sound Mixing for an Animated Program
Angela's Christmas
Netflix
Crow: The Legend
Baobab Studios
WINNER
Tales of Arcadia: 3Below
Netflix
Tales of Arcadia: Trollhunters
Netflix
Watership Down
Netflix
Outstanding Sound Mixing for a Preschool Animated Program
WINNER
Beat Bugs
Netflix
PAW Patrol: Mighty Pups
Nickelodeon
Rusty Rivets
Nickelodeon
The Stinky & Dirty Show
Amazon Prime Video
Vampirina
Disney Junior
Outstanding Sound Editing for a Live Action Program
Dino Dana
Amazon Prime Video
The New Legends of Monkey
Netflix
Sesame Street
HBO
Six Dreams
Amazon Prime Video
WINNER
The Who Was? Show
Netflix
Outstanding Music Direction and Composition
Disney Mickey Mouse
Disney Channel
Elena of Avalor
Disney Junior
The Loud House
Nickelodeon
WINNER
The Tom & Jerry Show
Cartoon Network
Watership Down
Netflix
Outstanding Costume Design/Styling
WINNER
The New Legends of Monkey
Netflix
Odd Squad
PBS
Sesame Street
HBO
The Talk
CBS
Outstanding Hairstyling
Free Rein
Netflix
LIVE with Kelly and Ryan
SYNDICATED
The Real
SYNDICATED
WINNER
The Talk
CBS
The View
ABC
Outstanding Makeup
Aliens Ate My Homework
Netflix
The Price Is Right
CBS
WINNER
The Talk
CBS
The View
ABC
Walk the Prank
Disney Channel